About me / O mnie / 關於我

was born in Poznan, Poland in 1977. At age 15 he started to play harmonica and since 1996, he has been performing professionally in live concerts. In 2003, he became a member of legendary blues-rock band – Kasa Chorych, with whom he was performing until 2016. Michal performed with various artists and Bands such as Cree, The Road Dogs (Belarus), Pokoj Nr 3. His magnificent harmonica tunes can be heard on over 60 albums. He is the most award-winning blues harmonica player in Poland. He was awarded eight times for the Best Harmonica Player by Blues Top magazine survey. In 2009 he won „Fryderyk” award (Polish equivalent of Grammys) in “Best Blues Album” category. He performed on various music festivals in Poland, Germany, France, Ireland, Croatia, Cyprus, Belarus, Czech Republic, Slovakia and USA on multiple occasions. In 2019 he has started cooperation with Easttop harmonica producer as an endorser, and since then he is also being invited to festivals and harmonica workshops taking place in Guangzhou, China.

From 2019 Michal Kielak plays only Easttop harmonicas exclusively.

From 2014 Michal Kielak use only Jangier tube amplifies.

From 2017 Michal Kielak use Fat Cables.


MichałKielak於1977年出生於波蘭波茲南。15歲時,他開始演奏口琴,自1996年以來,他一直在現場音樂會上進行專業表演。 2003年,他成為了傳奇的布魯斯搖滾樂隊Kasa Chorych的成員,直到2016年為止,他一直與該樂隊合作。Michal與各種藝術家和樂隊合作演出,如Cree,The Road Dogs(白俄羅斯),Pokoj Nr 3。可以在60多個專輯中聽到音樂。他是波蘭最獲獎的布魯斯口琴演奏者。他被《布魯斯Top》雜誌調查評為“最佳口琴演奏家”七次。 2009年,他獲得“最佳布魯斯專輯”類別的“弗萊德里克”獎(相當於格萊美獎)。他多次在波蘭,德國,法國,愛爾蘭,克羅地亞,塞浦路斯,白俄羅斯,捷克共和國,斯洛伐克和美國的音樂節上演出。在2019年,他開始與Easttop口琴生產商進行代言合作,此後他還應邀參加了在中國廣州舉行的音樂節和口琴研討會。
從2019年起,我將只演奏Easttop口琴。

從2014年開始,我只使用Jangier擴音器。

從2017年開始,我使用Fat Cables


Michał Kielak

Instrumentem tym zainteresował się w wieku 15 lat, rok później, w 1993 doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były wydawnictwa Tańcz z nami (2001) i One Man Band (2004). W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał płyty Bez Ciebie (2003) i Pilnuj się! (2005), a także uczestniczył w fonograficznym projekcie Jaromi & Szulerzy Gra w piki daje wyniki (2004, reedycja 2009).

W duecie z Jarosławem “Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album Rozum Cielęcy (2003). W tym okresie współpracował z wieloma wykonawcami z kręgu rodzimego bluesa: Blues Flowers (z którym na płycie Smacznego! zadebiutował też jako wokalista), Blues Menu, Double Six, Doktor Blues, Coolish Blues Session, K-3, Jąkpa Blues Band, Adam Kulisz iMagda Piskorczyk. W duecie z tą ostatnią wziął udział w International Blues Challenge w Memphis. Podczas pobytu w USA jego harmonijkowe umiejętności docenił sam Bob Margolin, wieloletni gitarzysta zespołu Muddy?ego Watersa, zapraszając do wspólnego jamowania.

W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi  Ryszardowi “Skibie” Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę Michał Cielak Kielak – Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Dobrze przyjęty album przypieczętował akces do zespołu Kasa Chorych, którego, po latach okazjonalnej współpracy, stał się pełnoprawnym członkiem i był nim do końca działalności zespołu (grudzień 2016). Obecnie poza macierzystą grupą regularnie występuje w różnych konfiguracjach, m.in z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim. Oraz gościnnie m.in z grupami Cree i Krzak, Czarny Pies i Śląska Grupa Bluesowa.

Od 2016 roku jest członkiem bydgoskiego zespołu Pokój Numer 3.

Ośmiokrotny zwycięzca plebiscytu Blues Top pisma Twój Blues, w kategorii -Harmonijka ustna-


Muzyką interesowałem się już od dziecka. Jako szczyl, używałem rakiety tenisowej jako gitary i “grałem” po prostu wszystko. Jak trochę podrosłem, nie za bardzo wiadomo było, co ze mną zrobić. Miałem iść do szkoły muzycznej na kontrabas, ale nie wyszło. Chodziłem też na nauki gry na fortepianie, ale też nie wyszło, bo za cholerę nie chciało mi się uczyć czytania nut. Potem, jako większy szczyl, dostałem na Gwiazdkę harmonijkę i tak już zostało. W tak zwanym międzyczasie, miałem epizod gitarzysty i wokalisty w szkolnym zespole death-metalowym. Tam nauczyłem się spożywać spore ilości wina prostego, które bardzo ułatwiało mi kontakty z nieliczną publicznością jak i z potencjalnymi partnerkami. Od czasu pamiętnej Gwiazdki, do wstąpienia w szeregi Kasy Chorych, przewinąłem się przez dziesiątki zespołów, duetów, „trijów” i czort wie czego jeszcze. Ci, z którymi grałem lub czasami zdarza się mi wystąpić to: Adam Kulisz, Green Grass (zespół, od którego zaczęło się moje granie), Jaromi i Blues Flowers, Sebastian Riedel i Cree, Krzak, Szulerzy, Boogie Boys, Ania Rusowicz i wiele, wiele innych. Dawniej słuchałem dużo bluesa i rocka, jednak dziś zazwyczaj jest to klasyczny rock z lat 60-70-tych. Niedawno znajomy sprezentował mi kilkadziesiąt płyt amerykańskich bluesmanów. Jednak stwierdzam, że większość z tych rzeczy jest nie do słuchania. Do moich ulubionych wykonawców należą Jimi Hendrix, The Rolling Stones, AC/DC, Led Zeppelin, Dire Straits, Black Sabbath, Free i tym podobne składy. Bastek Riedel katował mnie Pink Floydem i skutecznie mnie do nich przekonał. W domu zazwyczaj słucham Trójki, jednak gdy zaczynają przynudzać lub popadać w samo-zachwyt, przełączam na Classic Rock Lounge Radio i znów jest wesoło.

Sprzęt, którego używam to: harmonijki Hohner Marine Band Deluxe lub Crossover, czasami jakiś Seydel (w zależności co akurat dostępne jest w sklepie). A od 2019 roku gram na harmonijkach Easttop. Głównie modele T008K, PRO20 i PRO20AL. Mikrofon Turner 254HC, Astatic JT-30, Shure 520D i wiele mikrofonów, które dostaję od zaprzyjaźnionych producentów (aquiline). Wzmacniacze preferuję Fendera. Przewinęły się przez moje łapska: Pro Junior, Blues Junior, Blues DeVille 4×10, Champ z laty 70-tych, Twin Amp i jeszcze kilka innych. Aktualnie gram na wzmacniaczach Jangier. Są to dzieła sztuki Janka Giermanowicza. Używam różnych modeli: ElChico 5W, BlueSmart 5W, Bluesmate 15W, Bluesmate 45W, Bluesman 4×10″ i head JG Plexi 25W/50W.

Od 2019 roku gram wyłącznie na harmonijkach firmy Easttop.

Od 2014 roku używam tylko wzmacniaczy Jangier.

Od 2017 roku używam tylko przewodów Fat Cables.

Od 2020 roku używam mikrofonów i części firmy Harpsound.